Életünk legnemesebb, de egyben legnehezebb feladata gyermekeink boldogságának biztosítása. Folyamatosan topon lenni érzelmileg és értelmileg, no meg nem utolsó sorban anyagilag nehéz küldetés, pedig e nélkül kiegyensúlyozottságunknak hipp-hopp annyi. Manapság a családok jelentős hányada valóságos harcot vív a megélhetésért. A családfenntartók két, három állással tudják csak előteremteni a megélhetést, és ritka a háztartásbeli, hivatásos anya. A nők is kiveszik a részüket az anyagi javak megszerzéséből. Kevesebb idő jut gyermekeink nevelésére, a családi együttlétekre. A napi program is feszítetté vált, a szülők rohannak a munkába, a gyerekek pedig bölcsibe, oviba, vagy az isibe. Egyre több család van, aki nem tudja megengedni magának gyermeke három éves koráig, hogy az egyik szülő otthon nevelje a kicsit. Kell a bevétel, kell a munkahely. Ezt azonban csak akkor tudják megtenni, ha a településen működik bölcsőde, valamilyen formában. Ennek hiányában marad a GYES, marad a három év otthon, munka nélkül,és marad a kérdés, hogyan finanszírozzuk életünket.
Zánkán a probléma megoldott. Bölcsőde, óvoda és általános iskola áll a családok rendelkezésére, ahol biztosítják gyermekeik fejlődését és nap közbeni felügyeletét egyaránt. Ez jó! Ez önkormányzati szolgáltatás a település lakói felé. Ez az adóforintok felhasználásának megfelelő módja.
Persze az egyes intézmények költségvetésének nagyságrendje és belső szerkezete már vita tárgya lehet. A vezetők nyilván arra törekszenek, hogy minél nagyobb részt tudjanak kihasítani a rendelkezésre álló bevételekből a működés zavartalanságának biztosítására. Egy tapasztalt intézményvezető eleve úgy adja be a költségvetés tervezetét az önkormányzatba, hogy 20 %-kal fölé tervezi a kiadásokat. Még ha le is farag belőle a testület 15 %-ot, úgy is marad 5 % növekedés, amivel többet fordíthat a működésre, mint tavaly. Ügyes trükk abban az esetben, ha elegendő forrás áll az önkormányzat rendelkezésére. Ha azonban nem ez a helyzet, akkor jön az ötletelés a lefaragásra.
Azt már tudjuk, hogy Polgármesterünk jelentős hiánnyal terjesztette be az önkormányzóság 2011. évi költségvetését képviselői vitára. Tehát esetünkben is megindult az intenzív gondolkodás, előkerültek a fejszék és a csatabárdok, és elkezdődött a "nemes" küzdelem az adóforintokért. Sorban merülnek fel - értesüléseink szerint - a legvadabb ötletek a fantom hiány, - vagy hiány-fantom? - leküzdésére, egészen odáig, hogy zárjuk be a bölcsődét! (És hogy ezt az ötletet már megint annak a képviselőnek a szájába adják, akinek esze ágában nincs bezáratni semmit, én már nem is csodálkozom. Ebben vélek felfedezni némi tendenciát. Lásd: Zánka - A nagy hátraarc című bejegyzést! Az illető egyébként az önkormányzat alap feladatai és önként vállalt feladatainak összefüggésében említette az egyik egyeztetésen, hogy ami alap feladat, azt el kell látni és finanszírozni kell. Ami nem az, azon el kell gondolkodni, mi a teendő. Ez azért nem ugyanaz!)
Véleményem szerint kár lenne beáldozni az bölcsődét - különösen akkor, ha nagy igény mutatkozik rá! Bár a konkrét számokat nem ismerjük, mindenesetre jó lenne, ha az intézmény vezetője egy komment keretében bemutatná a bölcsi iránt mutatkozó keresletet kicsiny, de lelkes blogger csapatunk és a zánkai közösség számára.