Kommentben ígértem, tehát jöjjön Zánka gazdasági életének latolgatása. Ahogy én látom, gondolom településünk érdekében.
Az első és legfontosabb egy település életében annak gazdasági háttere. Látjuk az országban azon települések sorsát, ahol a gazdasági háttér megteremtésével nem foglalkoznak, vagy egyszerűen és sajnálatos módon nincs mivel foglalkozni. A munkanélküliség 40- és 100 % között van, az emberek segélyekből élnek, az önkormányzat funkciója a segélyek intézésében merül ki. Aki dolgozik, az is ingázik a csőd szélén billegő lakóhelye és a munkát kínáló közeli, - vagy éppen távoli - település között. A leírt helyzetben önkormányzati adóbevételről, intézmények üzemeltetéséről nem beszélhetünk, marad az állami "apanázs", mint egyetlen forrás, ami - mint tudjuk, - semmire sem elegendő, és évről évre csökken. Ez az állapot egy település életében nem azért problémás, mert nem tudnak nagyobb fejlesztéseket végrehajtani, - metrót ők sem építenek, ... - hanem reménytelenséget és kilátástalanságot sugall a lakók számára. Ráadásul, ha generációk nőnek fel ebben a hangulatban, - lásd a Cserehát apró falvai, - a kitörés képessége és ezáltal lehetősége is elveszik a számukra.
A fenti kis eszmefuttatást természetesen nem azért jegyeztem le, hogy bármiféle párhuzamot vonjak a leírtak és Zánka helyzete között. Nem, itt még nem tartunk - és talán soha nem is fogunk. Egyszerűen fontosnak láttam bemutatni, milyen jelentőséggel bír a gazdasági háttér megléte, vagy hiánya egy település életében.
Nézzük a jelent!
Közhely, - mert már elcsépeltük a sok beszédben - de attól még igaz. Ha megvizsgáljuk településünk gazdasági környezetét, két potenciált látunk benne, amire építeni lehet az alapokat: turizmus és borászat, valamint a köréjük szerveződő szolgáltatások. (Ezt már annyian elmondták és szinte semmi nem történt, hogy belepirultam, amikor leírtam a két szót. Itt tartunk!) A két gazdasági ág Zánka fekvéséből könnyen levezethető: Magyarország legkedveltebb turisztikai fogadó területének szívében, egyben az egyik - országosan - leghíresebb történelmi borvidéken - Balatonfüred-csopaki borvidék önálló zánkai körzet, - találjuk településünket. Ebből következik, hogy komoly ipari fejlesztésre nem gondolhatunk, alapvetően nincs más esélyünk. De ez az esély megadatott! (Hány magyar település kulcsolná imára a kezét és rebegne hálát a Mindenhatónak ilyen adottságok birtokában!) Ezzel kellene nekünk jól sáfárkodnunk, és az itt élő emberek szolgálatába állítani.
De nem tesszük!
A rendszerváltás óta nem volt olyan polgármestere, vagy képviselő testülete, - esetleg mindkettő- Zánkának, aki feladatának érezte volna azt, hogy a falu adottságait "aprópénzre" váltsa a település és annak lakói épülésére. Sok fejtegetést hallottam már arról önkormányzati körökből, hogy az önkormányzatnak nem feladata a vállalkozás. Hát ebben egyetértünk. Nem szeretek almát körtével összehasonlítani, de a szándék és a tehetség szempontjából helyén való Balatonfüred példája. Ciklusokon át szenvedett a szomszéd kisváros az "aprópénzre" váltással. Aztán jött egy polgármester, és csodák-csodája, egy csapásra megváltozott minden, megindult a fejlődés, és ma Magyarország kedvenc kisvárosa Balatonfüred. Ja, és mindezt a kormányzattal ellentétes politikai család tagjaként! A város addig is üzemelt, csak nem fejlődött. Ma üzemel is és fejlődik is. Nem kellett hozzá más, mint egy integráló személyiségű polgármester, és persze szándék. Az új polgármester egyébként Balatonfüred előtt már bizonyított egy hozzánk hasonló település, Alsóörs első embereként. A kulcsszavak: szándék és együttműködés.
Természetesen nem azt sugallom, hogy csábítsuk el Bóka Istvánt Zánkára polgármesternek. Eszembe sem jutott. Az viszont eszembe jutott, hogy mi, Zánkán élők hívjuk fel a képviselő testület figyelmét arra, hogy igen is feladata a település erős gazdasági hátterének biztosítása, a munkahelyteremtés érdekében ösztönző helyi szabályozókkal, adókedvezményekkel, vállalkozóbarát környezetet kialakítani.
"ez a mi munkánk; és nem is kevés."
(Folytatjuk!)