Úgy érzem, nagyon innovatív településen élünk, kedves zánkai polgártársaim. Zánka mindig megelőzi a korát, ezt meg kell, hogy állapítsam. Amíg kormányunk napjainkban vívja élet-halál harcát a világgal a totális médiauralom megteremtése érdekében, addig csendes, kicsiny falunkban ez a status quo évtizedek óta békés, rendezett körülmények között megvalósult. Az országos médiaharcot hagyjuk, hiszen ráhatásunk kevés, de a zánkai helyzettel érdemes foglalkoznunk, ha már egyszer itt éljük mindennapjainkat.
Abban semmi kivetnivalót nem látok, hogy településünk önkormányzata régóta fontosnak tartja a lakosság tájékoztatását arról, ami a testület és a falu által működtetett intézmények háza táján történik. Kell egy ilyen orgánum, bár a megjelenés gyakoriságával már véleményem szerint gondok vannak. Olyan ritkán jelenik meg, hogy elveszíti minden aktualitását, szimpla "históriává" válik.Két, három testületi ülés történéseiből válogat, de nem mutatja be a döntések előzményét, hátterét, nem elemez, csak nyuszifülekkel felsorol. Sok esetben olyan szűkszavú a tájékoztatás adott döntésről, hogy a "földi halandó" csak néz maga elé bután, mert nem ért belőle egy kukkot sem. Hát ennek meg így mi értelme van? - kérdezhetnénk némi joggal. Azt már egyszer említettem itt, hogy a lap legnagyobb érdeme a helytörténeti publikációi. Látszik, hogy szerkesztő urunk történész, nem újságíró.
A másik - kicsit rövidebb múltra visszatekintő - médiánk a korábban önszorgalomból kialakított, majd mára már jelentős összeggel az önkormányzati kasszából is finanszírozódó Zánka TV. Ezzel sincs semmi baj! A TV a finanszírozásért cserébe jó színvonalon közvetíti a testület üléseit, tudósít a közéleti eseményekről, a művelődési házban működő klubok életéről, gyártja egyéb műsorait. Rendíthetetlenül, szenvedéllyel, hozzáértéssel. Mégsem tartja be vele szemben a szerződésben vállalt kötelezettségeit a megbízó önkormányzat! Bár ezt nem is értem. Ha kötök egy szerződést egy szolgáltatásra, hosszabb távra, azt azért kötöm, hogy mindkét fél számára rögzítsük a feltételeket ugyancsak hosszabb távra. Ezáltal mindenki tud tervezni. Nem azért kötünk szerződést, hogy legyen mit áthágni. (Arab kultúrákban szokás, hogy "én adtam a szavam, én is vehetem vissza". Az európai együttműködések világában ez finoman szólva nem szokás! Nálunk, Európában egy adott szót akkor is betartok, ha ez rám nézve - a megváltozott körülmények hatására - már nem előnyös.) A magyar nyelv egyszerűen fogalmaz: "Az ígéret szép szó, ha megtartják úgy jó!" Úgy tűnik, a gyermekkorban elsajátított alapigazság az évek múlásával halványodik. Kár ...
Harmadik "közszolgálati" médiánk, a települési honlap azonban egyenesen gyalázatos. Az arculata Noé előtti, a '90-es éveket idézi, pedig azóta már hol tart a világ... (Tessék megnézni a környező települések honlapját és meglátjuk.) A honlap legnagyobb bűne azonban nem a "dizájnja". Hanem a szerkezete és a tartalma. A problémát az okozza, hogy ezt a két sarokpontot - mármint a szerkezetet és a tartalmakat - mindig a megbízónak kell meghatározni. A lap szerkesztője tehet ajánlásokat a szerkezetre vonatkozóan, de azt elfogadni és a tartalmakat meghatározni a honlap tulajdonosának kell. Ebből következik, hogy amennyiben a testület, vagy a hivatal saját kútfőből erre a feladatra nem tud hozzáértő embert delegálni, meg kell bízni egy külső, tapasztalt és elhivatott embert a faluból, aki képes folyamatosan friss tartalommal felöltöztetni az oldalt. ( A zánkait, nem egy másikat!) Persze megfelelő honoráriumért. Mivel a mai világ az internetről szól, abszolút első számú hírforrássá nőtte ki magát az elmúlt tíz évben, megítélésem szerint a jelenlegi oldal fenntartásával szégyenbe hozzuk magunkat. Pontosabban önkormányzatunk hoz szégyent vele a település fejére! (Csak zárójelben jegyzem meg, a négy éves megbízatásuk nem erre szól!)
Mindemellett a legnagyobb problémának településünk "médiapiacán" azt látom, hogy az elmúlt húsz év morgolódása, zsörtölődése, kritikája, ami az önkormányzati működést és a település közéletét folyamatosan illette ez év január hatodikáig nem hívott létre az "állami" felületekkel szemben alternatív, központilag nem finanszírozott, tehát független hangot, amely ha mást nem, de legalább a választás lehetőségét biztosíthatta volna a faluban élő emberek számára. Ez azért elgondolkodtató! A faluban sok értelmiségi él, akiknek lételeme a pontos információ, jellemzője, hogy "tejfehér ködben " nem érzi jól magát. Mégsem alakult ki az a bázis, amelynek talajáról működőképes médiafelület nőhette volna ki magát. Lehet, hogy ez a "hazaérek, bezárkózom, tessék engem békén hagyni!" hozzáállás? Vagy a "ne szólj szám, nem fáj fejem" örök igazság a mozgatórugó? Talán mindegy is. Egy biztos: Saját életünkkel, és sorsunkkal játszunk.
Felelősséggel, vagy anélkül ...