Halleluja! Zánka ismét költségvetést alkot.
Gondolhatnánk, nem egy bonyolult dolog ez, pedig az. Közgazdaságilag valóban hallatlan egyszerű a feladat: Számold meg a várható bevételeidet és próbáld meg a kapott összeget egy évre elosztani. Mégis fontos kritérium: ne költs többet, mint ami befolyik, illetve: ha többet költesz, amire fordítod, több bevételt eredményezzen! (A többlet költség ugyanis vagy a vagyonod feléléséhez, vagy hitelfelvételhez vezet. Ezt kell, hogy kompenzálja a többlet bevétel.) Politikailag azonban messze nem ilyen egyszerű a képlet. ahány zánkai ember, annyi érdek.
No, ennyi "előjáték" után jöjjön a zánkai költségvetés-alkotás természetrajza. (Már ami ebből kívülről látszik.)
Egy ilyen kis település életében, mint Zánka a költségvetés készítésének folyamata áldott cselekedet kell, hogy legyen. Nagy dolgokat nem tudunk tervezni, - pl.: metrót építeni biztos, hogy nem fogunk... - így a rendelkezésre álló csekély forrást érdemes volna a zánkaiak életkörülményeinek javára felhasználni. (Nem csak azért, mert négy év múlva választások lesznek, hanem azért is, mert ezzel bízzuk meg négy évről-négy évre képviselőinket. Bár úgy tűnik, ezt néha elfelejtik!) Az intézmények üzemeltetése mellett ez lehet az utak rendbetétele, az új telkek útjainak és csapadékvíz elvezető árkainak megépítése, a strand gyermekbarát fejlesztése, - ha már egyszer Zánkát a családos vendégek irányába próbáljuk pozicionálni - ha szükség van rá: bölcsőde üzemeltetése, virágosítás, vagy bármi, ami mindennapjainkban növelheti komfortérzetünket, büszkeségünket lakóhelyünk iránt.
Sajnos nem ezt látjuk. A római Colosseum gladiátorainak harca "kismiska" ahhoz képest, ami nálunk folyik. Itt a döntések középpontjában nem a zánkai emberek állnak. Önös- és intézményi (értsd: igazgatói) érdekek, a gesztenyék erőteljes kapargatása és sütögetése valamint a régi, vagy éppen friss, ropogós sérelmek irányítják a kezeket, amelyek formálják a mi kis költségvetésünket, ezáltal majdani mindennapjainkat, mintegy esztendőn át.
Úgy gondolom, a legnagyobb problémát a négy év önkormányzati tevékenységének tervezetlenségében látom. Nem tudjuk az elején, hogy hova akarunk eljutni a végére. A terv megléte évről-évre irányadó, leegyszerűsíti a költségvetés alkotás folyamatát, hiszen tudjuk, hogy honnan hová szeretnénk eljutni, tudjuk, hogy az mennyibe kerül. Hozzá rendeljük az összeget a költségvetésben és kész is vagyunk. Ezt a tudatosságot, önkormányzatunk részéről nem tapasztalhatjuk. Véleményem szerint pillanatnyi érdekek vezérelte percemberség, ami folyik.
Ami éppen napirenden van: adóemelés - mert, hogy országos cél a nagy arányú adócsökkentés!!! - és azok a bizonyos sokat emlegetett "megszorítások". (Érdekes, erről mindössze három hónapja - a választások alkalmával - senki nem beszélt! Vajon miért nem?)
Polgármester és jegyző részéről régi trükk ilyenkor, hogy egy elképzelhetetlen hiányt tartalmazó költségvetést terjesztenek a képviselő testület elé. Ettől minden képviselő "kakijelzője" beindul, és önmaga kezd ötletelni azon, hogyan lehetne lefaragni ezt a hiányt. Felmerülhet a bölcsőde, az óvoda, az iskola, a művelődési ház, de orwelli helyzetben egész odáig is elmehetünk, hogy az önkormányzat bezárása is. (Számomra az már nem túl szimpatikus, hogy a lehetséges, szóban forgó intézményi bezárásokat egy olyan képviselő szájába adják, aki komolyan soha nem tudna elképzelni egy ilyen irányú lépést!) Remélem érzékelhető az a pánik, amit a költségvetési hiány réme okoz. Senki nem vállal közösséget szívesen egy eleve kudarcra ítélt vállalkozással. Ez kedvező az előterjesztőknek, mert nem nekik kell javaslatot tenni arra, hogy miből vegyenek el az egyensúly kedvéért. Magyarul megmondva településünk melyik társadalmi rétege sérüljön a döntések során. Azután marad a kollektív felelősség, - vagy inkább felelőtlenség - ahol elkezdődhet az egymásra mutogatás, hogy ki k'rta el. (Elnézést kérek a kifejezésért, de 2006. óta a fogalom beitta magát a magyar köznyelvbe. Használata terjedőben van.)
Mindenesetre most a mi adó-forintjainkról van szó, amiről önkormányzatunk, napjainkban rendeletet alkot. (És amit néhány hónapja megemelt!) Mert a hölgy és az urak a képviselő testületben nem a saját pénzüket költik! Ezt ne feledjük el soha!
Ezért tartom fontosnak, hogy amennyiben nem egyezik a véleményünk nagyjaink törekvéseivel, adjunk neki hangot! Várom a hozzászólásokat! Írjátok meg, kinek mi okoz gondot a folyamatban lévő költségvetés-tervezéssel kapcsolatosan! Természetesen, ha egyetértesz a tervezettel, és van kedved hozzá szólni, akkor is!