Szeretek ünnepelni. Nem kicsit, ... nagyon. Megszépíti, színesíti mindennapjainkat, emeli a lelkünk, és megmutatja, hogy miért érdemes élni. Az embernek időnként szüksége van erre a kis "tuningra" annak érdekében, hogy könnyebb legyen a világ elviselése, az ép ész megőrzése. Az ember élete során megtanulja, hogy nagy öröm ritkán éri. Talán az esküvő, egy gyermek születése, egy ház felépítése, esetleg egy új autó megvásárlása okozhat néhány napig önfeledt örömérzetet. Az építőköveket, a lelki táplálékot mindennapjaink apró, sok esetben szabad szemmel alig látható öröm-forgácsai jelentik. S a boldogság, ... azon múlik, ki mennyit vesz észre ezekből a kicsiny pillanatokból, s azon, hogy ki, mennyire képes beépíteni magába, szívébe és lelkébe. Egyszóval: ünnepelni kell! Minél gyakrabban.
A minap is kedvem támadt egy kis ünneplésre, csak úgy magamban, csendesen, de boldogan. Ugyanis kíváncsiságom nem hagyott nyugodni, és megnéztem a zánkai Képviselő Testület október 20-i ülésének felvételét a Zánka TV honlapján. Közéleti blog lévén kényszeres nyomást érzek magamban, hogy nyomon kövessem a közélet fontos rezdüléseit. Persze a 2 óra 18 perces adás nem volt tanulság nélküli, de rögtön az első napirendi pont megdobogtatta a szívem:
1./ Önkormányzati rendelet megalkotásában való társadalmi részvétel szabályairól szóló helyi rendelet megalkotása. (Írásos anyag mellékelve.)
Halló! Figyel mindenki? Társadalmi részvétel! Rendeletalkotásban? Hát itt tartunk? Gyönyörűűűű!
Már önnön mirtusz koszorúm fonogatásába kezdtem volna éppen - emlékszünk rá mivel ostoroztam januárban a mi kicsiny falunk önkormányzati működését itt? - gondolván, hogy apró, de annál lelkesebb blogunk határozott véleménye célba ért és meghallgatásra talált, amikor a Jegyző Asszony első mondatával lelohasztotta lelkesedésem: Jelen szabályozást a testület a 2010. évi CXXXI. törvény rendelkezései alapján tárgyalja és hozza meg. Francba! Pedig már olyan szépen alakult. Ostorozunk, majd valóra válik. De nem, a központi kormányzat hozott egy törvényt, amely alapján - meg még néhány egyéb rendelkezés járulékos hatására - a helyi önkormányzatoknak kötelező jelleggel meg kell alkotni ezt a rendeletet. Kár, hogy nem mentünk mi, itt Zánkán a törvény elé. Annyira demokratikus, logikus és nem utolsó sorban hatékony lett volna.
Mindenesetre lényeg, ami lényeg, - Havas tanár úr után szabadon - mostantól társadalmi részvétel leszen a helyi rendeletek megalkotásában. Igaz, tudjuk, hogy minden törvény annyit ér, amennyit betartunk belőle. Persze az is kérdés, hogy a rendelet megalkotásakor a korszerűség, végrehajthatóság, praktikum, vagy valami egészen más vezérel minket. Most sem lesz ez másként. Elolvasva a fenti törvényi rendelkezést nem értem, hogy a helyi rendeletben miért csak és kizárólag postai úton lehet véleményt alkotni a tervezett rendelet tervezetről. A mai infokommunikációs forradalmi világban ragaszkodunk a postai levélhez? Minek? Egyébiránt a törvényi paragrafus elektronikus véleményalkotást tesz lehetővé. Szó sincs benne postáról, de a postagalambokat sem említik, sőt, az indián füstjelekről sem találtam említés a kommunikáció lehetséges formáit illetően. Csak az elektronikus válaszadásról. Zánkán mindezzel ellentétben ragaszkodunk a postai úthoz. Netán arra gondol a helyi rendelet alkotója, hogy ha valaki komolyan gondol egy véleményt, akkor azt a megfelelő komolysággal csak és kizárólag postai úton tudja közvetíteni? Halló! jó reggelt! A Gutemberg galaxis összeomlóban van, ha még valaki nem hallotta volna! Mellékesen megjegyzem, hogy ma már minden magára valamit adó szervezet azzal próbál némi költséget és noch dazu néhány hektárnyi esőerdőt megspórolni, hogy ügyintézésében előtérbe helyezi az elektronikus kommunikációt. Kivétel persze Zánka önkormányzata. (Zárójelben jegyzem meg ismét, hogy "dögöljek meg, ha értem!")
No hát akkor éljünk a véleményezés friss, ropogós lehetőségével - bár nem postai úton. Jelen rendeletben összevetve az eredeti, törvényi szabályozással, egy kicsit eltérően határozzuk meg a beérkező vélemények sorsát: Míg a törvény 11. §-a azt mondja, hogy mind az elfogadott, mind a visszautasított véleményekről összefoglaló készül, és a honlapon meg kell jeleníteni, addig nálunk összegzik a véleményeket és a testület elé terjesztik, Ez azért nem ugyanaz! Ebben a pillanatban elvész a civil kontroll ami valahol a rendelet lényege lenne. Vagy nem az a cél, hogy társadalmasítsuk a társadalmi döntéseket? Vagy csak én kérdezek butaságokat?
Függetlenül a részletektől, véleményem szerint a téma megér egy pohár pezsgőt.
Ünnepeljünk hát!