Új Képviselő Testület alakult 2010. októberében. Hiába, ez az élet rendje, már ha valahol demokrácia van. Márpedig nálunk az van, ezt leszögezhetjük. Szépen meg is rendeztük a mi kis alakuló ülésünket annak rendje és módja szerint. Egy kissé mókás volt a szerény létszámú Képviselő munkáját figyelve, hogy az öt főből ki, mikor nem szavazott önmagára, - aki látta, érti, hogy miről írok - hiszen az alakuló ülésen a testület jó néhány kérdést tisztáz önmagával kapcsolatosan, hogy a jövőben ne ezekkel kelljen foglalkozni. És ez így van rendjén.
Az alakuló ülésen még egy fontos részlet szokott tisztázódni. Mégpedig az, hogy a választások lezárását követően a régi-új Polgármester milyen programmal rukkol elő településünk épülésére. A mi kis alakuló ülésünkön ez is rendben megtörtént, Polgármester urunk rendre megfogalmazta programpontjait, nem is volt ezzel semmi gond.
Ami számomra a gondot okozta, az a tartalom és a forma.
Először is a forma: Úgy indult a programbeszéd, mintha azt a Polgármester igazából el sem akarta volna mondani. Azzal kezdte ugyanis, hogy a tisztelt hallgatóság már úgyis ismeri a mondandóját, hiszen többször elmondta már, de azért mégis összefoglalja azt röviden. (Köszönjük, hogy megtisztelt bennünket!) Azt ugyanis már régóta tudjuk, hogy "a választási program és a "kormány"-program nem ugyanaz." Ezért lett volna fontos komolyan kidolgozni - ne adja Isten az új testület tagjaival egyeztetni! - és előterjeszteni azt az elképzelést, amit a falu első embere az elkövetkező négy évben tenni akar településünk érdekében. Így számomra egy amolyan "Úgyis tudjátok, mit akarok, majd tesszük mi a dolgunkat" - féle programbeszéddé silányult az egész. Ahelyett, hogy egy gyújtó hangvételű, a jövő irányait egyértelműen kijelölő, a zánkai polgárok számára előre mutató beszéd hangzott volna el. Kár, hogy nem így történt.
Ami a tartalmakat illeti:
Polgármesterünk 13 pontban sorolta fel azokat a tennivalókat, amelyek - véleménye szerint - Zánka épülésére szolgálnak. Ebből nyolc pont vonatkozik a település üzemeltetésére, és mindössze öt téma céloz kisebb-nagyobb fejlesztést. - Metrót továbbra sem építünk! Hála Istennek ...)
Az üzemeltetés nyolc pontja:
1. Az intézmények megtartása, működésük biztonságának szavatolása. (OK! De nem lesz egyszerű feladat.)
2. Az orvosi ellátás körülményei javulnak településünkön. (Nagyon szépen megújult az orvosi rendelőnk, ez igazi teljesítmény, de a programbeszédben nem látom értelmét megemlíteni, hiszen egy folyamatban lévő beruházásról volt szó, nem egy jövőbeli cél megfogalmazásáról.)
3. Kulturális területen struktúrát kell váltanunk. (Ez lenne a vállalkozó művelődésszervező szerződtetése, ami által gazdátlanná vált a zánkai Kultúrház?)
4. Civil szervezetek, klubok működési feltételeinek biztosítása. (Ezzel némileg szembe megy a struktúraváltással a művelődési házban.)
5. Szociális területen mindig is erős volt az önkormányzati jelenlét, ezt meg kell őrizni. (Ezzel 100 %-ban egyetértek.)
6. A Gyermek és Ifjúsági Centrummal korrekt kapcsolatot kell kialakítani, amelyben Zánka megőrzi identitását és önállóságát. (No ezt nem értem! A korrekt kapcsolat kialakításának szándékát igen, de mi ez az identitás megőrzése, és Zánka önállósága? Úgy érzem, semmi nem fog változni a kapcsolatban, és hát, ... ez nem hangzik túl jól!)
7. A strandon alkalmazott jegy- és bérlet rendszert át kell gondolni. (Ezt a témát nem érzem olyan súlyúnak, hogy egy ciklus-nyitó polgármesteri beszédben vessem fel. A téma fontos, de csak eszköz céljaink megvalósításában. Ha céllá "nemesedik", akkor itt valami félre ment.)
8. A külterületre épült üdülők problémáinak kezelése. - úthálózat, szemétszállítás, strandbelépés, ... stb. (A cél nemes és üdvözlendő.)
Ennyit hallottunk az üzemeltetés célkitűzéseiről, és most jöjjenek a fejlesztési célok:
1. Az körjegyzőség új épületének megtervezése. (E nélkül nem lesz Zánkán korszerű Hivatal, csak azt nem értem, miért vártunk ezzel 20 évet.)
2. Kiviteli tervek készíttetése a Rákóczi utca és az iskola utca parkosítására. (Óriási szükség lenne a két említett utca rendbetételére, - meg még jó néhány utcáéra Zánkán! - de a tervek elkészítésén felül véleményem szerint ambiciózusabb célt is kitűzhetett volna a Polgármester. Négy év talán elég lenne a kivitelezésre is ...)
3. Fövenyfürdő kialakítása a strandon. (Ezt már néhány kampányban hallottuk, mindenesetre hallatlanul fontos lenne végre kivitelezni!)
4. Csónakkikötő és horgászhely kialakítása. (Szintén üdvözlendő cél, ami nem csak a helyi emberek horgászatának biztosítaná a korszerű körülményeit, hanem egyben növelné Zánka vonzerejét, ráadásul tavasszal és ősszel is tudnánk a vendégek számára szolgáltatást nyújtani.)
5. A strandon a három régi fogasos öltöző átalakítása szervízhelyiségekké. (Tudjuk, hogy a strand üzemeltetése igényli a raktározási lehetőséget, hiszen a szezonban használatos eszközöket télen valahol tárolnunk kell.)
Összefoglalva: A település napi üzemeltetésén kívül megtervezzük az új Polgármesteri Hivatal épületét és a Rákóczi utca, Iskola utca parkosítását. Megoldjuk a horgászat körülményeit és a strandon lidót és szervízhelyiségeket alakítunk ki.
Véleményem szerint ez egy elég szerény program. Négy év alatt ennél sokkal többet kellene tenni annak érekében, hogy ütemesen fejlődjön a falu. Ömlik ránk- mármint Magyarországra - a sok fejlesztési pályázat, aminek a célja a települések felzárkóztatása az európai színvonalhoz. Mi pedig elegánsan félreállunk a lehetőség elől? Óvatosságból, vagy mi az oka? Ez egyszerűen elképzelhetetlen.
Polgármesterünk elsorolta, hány megyei és regionális irányító szervezetbe várható a meghívása. Remek alkalom lenne az így kialakuló kapcsolatrendszer kamatoztatása a település érdekében. Mert ezek a pozíciók önmagukban fabatkát sem érnek, ha nem Zánka érdekében hasznosulnak.
Úgy érzem, jövőkép helyett az egy helyben topogás receptjét kaptuk.
Kár, mert megint csak üzemeltetünk, üzemeltetünk és üzemeltetünk ...