Kedves Zánkanári olvasók!
Az elmúlt időszakban sokat foglalkoztunk kicsiny településünk, Zánka egyik gazdasági potenciáljával, a turizmussal. Itt az ideje, hogy vessünk néhány pillantást településünk másik gazdasági pillérére, a borászatra.
A téma szempontjából abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a Nivegy-völgy és a Tagyon-hegy Magyarország legszőlősültebb területe. Ezt az információt egy rádió műsorban hallottam, remélem helytálló. De függetlenül ettől a hírtől, látható, hogy a mi vidékünk életében meghatározó szerepet játszik a szőlőtermesztés és borkészítés. Nem azért, mert valaki azt mondta, hanem azért, mert a térség lakói ebben látják a felemelkedés lehetőségét, családjaik jövőjét, a mikrorégió kitörési lehetőségét. Magam részéről teljes mértékben megértem ezt a hozzáállást, hiszen a tradíció meghatároz és kötelez is egyben.
A kiinduló helyzethez az is hozzátartozik, hogy a szőlőterületek nem Zánkán találhatók, hanem a Hegyestű-Tagyon-hegy vonulaton és a Nivegy-völgy szentantalfai és csicsói részén. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne találnánk zánkai borosgazdát. Nagyon is találunk. Sőt!
Egyszóval, amikor önkormányzatunk gazdaságfejlesztésben gondolkodik, - mint ahogy nem teszi! - számolnia kell a szőlőtermesztéssel, borkészítéssel is. Amennyiben marketingben, rendezvényekben támogatni tudja a termelők tevékenységét és főleg értékesítését, úgy megtenne mindent, amit saját eszközeivel meg tud tenni. Lásd: Borhét-Halász napok rendezvény, Zánkai szüret, Márton napi borünnep, ... (sajnos több nem jut eszembe, majd a kommentelők megírják, ha kihagytam volna valamit.)
A zánkai faluház februári programjában érdeklődéssel fedeztem fel a borkóstoló programot. Na, - mondok, - ez má' döfi! Komolyan mondom, meleg bizsergés futott át rajtam a hír olvastán. Végre borkörzetünk a csendesebb időszakban elkezd magának boros programokat szervezni. Ez azért fontos, mert ami a helyieknek tetszik, azt szeretik a turisták is. Márpedig a boros programokkal nem csak nyárra kell vendéget vonzani, hanem őszre, télre és tavaszra is! (A pincében nem esik az eső!) Aztán elolvastam a program leírását, és nem értettem, mi történik. A pannonhalmi Apátsági Pincészet kóstoltatott a zánkai faluházban ingyen és bérmentve, a falu költségére 100 főig bárkit ...
Felmerült bennem néhány kérdés:
Miért finanszíroz a zánkai önkormányzat ingyenes kóstolót a környék 100 lakójának, amikor - a költségvetés vitájából tudjuk, hogy milyen nehéz év elé nézünk, - az intézményeknél az elrendelt túlórákat húzzuk le az egyensúly kedvéért. Családok zsebéből varázsoljuk ki a pénzt azért, hogy borkóstoltassuk polgártársainkat? Hát, ennek elég rossz az optikája!
Miért nem a zánkai borkörzet borászai mutatnak be borokat? (Esetleg annak érdekében, hogy a turisztikai szezonban a házkiadók, a vendéglátó helyek tulajdonosai tisztában legyenek a borászati kínálattal.)
Akármennyit gondolkodom, nem találok rá okot, miért a pannonhalmi apátsági Pincészet ... A zánkai önkormányzat finanszírozásában ... A takarékosság jegyében ... Vagy az a helyzet, hogy amire akarom, arra van pénz, amire nem akarom, nincs? (Hát ez elég vérlázítóan hangzik!)
Ezt én már nem fogom megérteni, nem is akarom. Az ellenben nem mindegy, mi a jövő. Ahogy hallom a falu "rossz pletykáit" már ott tartunk, hogy a tervek szerint a nyári borhét is megszűnik. Marad a Halásznapok egy borpavilonnal. Ezt csiripelik a verebek a zánkai porban. Hát, nem túl biztató ... Sem borosgazda, sem vendég, sem a zánkai lakók számára. Nagyon remélem, ez a pletyka nem a valóra válók közül való.
Ellenkező esetben el kell gondolkodnunk, mivégre is választottunk mi ÖNKORMÁNYZAT-ot? A turizmus fejlesztését nem támogatja, a borászokat nem támogatja, akkor mit támogat?
Jó kérdés!